Dokumentácia zvonov
rímskokatolíckeho filiálneho kostola sv. Matúša, apoštola a evanjelistu, v obci Cigeľ
Vo veži rímskokatolíckeho filiálneho kostola sv. Matúša, patriaceho pod rímskokatolícku farnosť Sebedražie, sa nachádza trojica zvonov, s osou kyvu v smere východ – západ. Z histórie farnosti sa dozvedáme, že kostol postavili niekedy v roku 1762 na mieste starého dreveného kostolíka zo začiatku 13. storočia. Kostol mal spočiatku iba drevenú vežu, umiestnenú nad predsieňovou strechou, ktorá bola nahradená dnešnou murovanou až v čase opráv v medzivojnovom období. Najstarší zvon sakrálnej stavby nie je signovaný, ani datovaný, čo znamená, že pôvodca nezanechal na jeho povrchu žiadne svoje signovanie, či datovanie, vďaka ktorému by sme dokázali s presnosťou tento zvon signovať, príp. datovať. Pomocou jeho tvaroslovia, ktoré nám poukazuje na zvony s vysokým vekom, môžeme predpokladať, že bol odliaty už niekedy v 16. storočí. Zvon okrem iného ako jediný spomedzi všetkých pôvodných zvonov kostola, ktorých niekdajší počet nám nie je známy, prežil aj samotnú vojnovú rekviráciu, prebiehajúcu počas prvej svetovej vojny (konkrétne v roku 1916), kedy sa ich počet, nie len na našom území, výrazným spôsobom zdecimoval. Dvojica zvyšných väčších zvonov bola vyhotovená zrejme ako náhrada za zvony, zhabané kostolu armádou v čase vojny. Boli odliate v roku 1923, v trnavskej zvonolejárskej dielni Alojsa Kurbela.
Najväčší zvon rímskokatolíckeho filiálneho kostola, zasvätený sv. apoštolovi Matúšovi, je zavesený v severnom poli trojpoľovej drevenej zvonovej stolice. Má tanierovú korunu, ktorá je spojená s rovným dreveným závesom z dubového dreva. Časť krku zvona je lemovaná jednou plastickou linkou a ryhou, oddeľujúcou príklop od dookola obiehajúceho, opakujúceho sa florálneho ornamentu oblúkového tvaru, s motívom prekrížených stoniek, listov a rozkvitnutých kvetov s piatimi lupeňmi.
Severná strana drieku zvona je dekorovaná reliéfom, zobrazujúcim sv. Matúša, držiaceho v pravej ruke knihu evanjelií a v ľavej ruke halapartňu. Na juhovýchodnej strane drieku je umiestnený jednoriadkový slovenský nápis, poukazujúci na meno svätca, ktorému je tento zvon zasvätený:
SV. MATUS ORODUJ ZA NÁS!
Obvod zvona nad úderovým vencom je zdobený štvoricou plastických liniek, pričom druhá plastická linka z vrchu je na rozdiel od zvyšných troch hrubá a oblá. Medzi spodnou dvojicou plastických liniek nájdeme po obvode obiehajúci, opakujúci sa florálny ornament s motívom špirálovito-zatočenej stonky s vyrastajúcimi listami. Na juhovýchodnej strane úderového venca je situovaný jednoriadkový signujúci slovenský nápis s datujúcim zakončením:
LIATY V TRNAVE A. KURBEL 1923.
Zvon má lietajúce srdce a je poháňaný elektrickým spôsobom, prostredníctvom lineárneho motora.
Prostredný zvon rímskokatolíckeho filiálneho kostola, zasvätený sv. Floriánovi, je zavesený v južnom poli trojpoľovej drevenej zvonovej stolice. Disponuje tanierovou korunou, ktorá je spojená s rovným dreveným závesom z dubového dreva. Časť krku zvona je lemovaná jednou plastickou linkou a ryhou, oddeľujúcou príklop od dookola obiehajúceho, opakujúceho sa florálneho ornamentu oblúkového tvaru, s motívom prekrížených stoniek, listov a rozkvitnutých kvetov s piatimi lupeňmi. Severovýchodná časť drieku zvona je dekorovaná reliéfom, zobrazujúcim sv. Floriána, odetého vo vojenskej zbroji, držiaceho ľavou rukou zástavu a pravou rukou džbán s vodou, pomocou ktorej hasí požiar domu, nachádzajúceho sa pri jeho nohách – po ľavej strane reliéfu. Na náprotivnej strane drieku je umiestnený jednoriadkový slovenský nápis, poukazujúci na meno svätca, ktorému je tento zvon zasvätený:
SV. FLORIAN ORODUJ ZA NÁS!
Obvod zvona nad úderovým vencom je zdobený štvoricou plastických liniek, pričom druhá plastická linka z vrchu je na rozdiel od zvyšných troch hrubá a oblá. Medzi spodnou dvojicou plastických liniek nájdeme po obvode obiehajúci, opakujúci sa florálny ornament s motívom špirálovito-zatočenej stonky s vyrastajúcimi listami. Na juhozápadnej strane úderového venca je situovaný jednoriadkový signujúci slovenský nápis s datujúcim zakončením:
LIATY V TRNAVE A. KURBEL 1923.
Zvon má lietajúce srdce a je poháňaný elektrickým spôsobom, prostredníctvom lineárneho motora.
Najstarší a najmenší zvon rímskokatolíckeho filiálneho kostola je zavesený v strednom poli trojpoľovej drevenej zvonovej stolice. Má zachovanú štvorramennú kráľovskú korunu, ktorá je spojená s rovným dreveným závesom z dubového dreva. Strohý povrch zvona nie je vyzdobený žiadnou epigrafickou, ani ornamentálno-reliéfnou výzdobou. Jediným výtvarným prvkom, nachádzajúcim sa na ňom, je súbor plastických liniek. Jedná sa o štyri plastické linky (dve zhora a dve zdola), tvoriace pomyselný lem prázdnej nápisovej pásky na krku zvona a o jednu plastickú linku, lemujúcu obvod zvona nad jeho samotným úderovým vencom. Zvon má lietajúce srdce a je poháňaný elektrickým spôsobom, prostredníctvom lineárneho motora.
Zdokumentoval a spracoval: Ľubomír Fusko
Asistencia: Barbora Zvrškovcová a Ján Marichel
Dokumentácia zvonov rímskokatolíckeho filiálneho kostola sv. Matúša, apoštola a evanjelistu, v obci Cigeľ bola zrealizovaná dňa 8. mája v roku 2021, vďaka súhlasu a pomoci vdp. farára Mgr. Mariána Krajča.