Dokumentácia zvonov
rímskokatolíckeho farského kostola sv. Barbory, panny a mučenice, v obci Sebedražie
O pôvode pôvodných zvonov rímskokatolíckeho farského kostola sv. Barbory v Sebedraží sa nám nezachovali žiadne konkrétnejšie informácie. Jediný údaj o predvojnových zvonoch poukazuje na skutočnosť, že zvonová komora obsahovala ich totožný počet ako v súčasnosti. Hovoríme o troch zvonoch, z ktorých dva o hmotnosti 31 kg a 17 kg boli z kostolnej veže zrekvirované na vojenské účely počas obdobia prvej svetovej vojny, kedy sa ich počet, nie len na tom našom území, výrazným spôsobom zdecimoval. Obec toho času za oba tieto zhabané zvony obdržala finančnú čiastku vo výške 192 korún. Vojenská armáda ponechala kostolu iba najmenší zvon, oznamujúci svojim zvukom najmä rôzne poplachy a do odliatia nových zvonov zastával aj liturgickú funkciu tých vojnou odobratých. Ako náhrada za dvojicu nenávratne zničených zvonov boli v roku 1922 zadovážené z českej zvonolejárskej dielne brnianskeho zvonolejára Adolfa Hillera dva zvony. Celkové finančné náklady na ne predstavovali sumu vo výške až 7179 Kč, na ktorú bola zorganizovaná zbierka, pričom čiastkou 2000 korún prispel miestny ružencový spolok. Ich slávnostné požehnanie bolo uskutočnené dňa 17. septembra v roku 1922 prievidzským dekanom Antonom Miššuthom. Pôvodný najstarší zvon, ktorý prežil vojnovú rekviráciu, v roku 1927 nešťastne praskol. O čosi neskôr bol nahradený zvonom, s hmotnosťou 220 kg, zasväteným patrónke tohto kostola – sv. Barbore, panne a mučenici. Zvonový súbor dopĺňal až do roku 2001, kedy bol z nezistených príčin nahradený novým zvonom s rovnakým patrocíniom, odliatym v Žarnovici, resp. v mestskej časti Žarnovická Huta, vo zvonolejárskej dielni Michala Trvalca. Aktuálny zvonový inventár farského kostola pozostáva v súčasnosti z troch zvonov, s osou kyvu v smere severovýchod – juhozápad.
Najväčší zvon farského kostola, zasvätený sv. Barbore, je zavesený v severozápadnom poli trojpoľovej drevenej zvonovej stolice. Má tanierovú korunu, spojenú so zalomeným oceľovým závesom. Časť zvona pod jeho príklopom je zdobená nápisovou páskou, lemovanou dvojicou plastických liniek, ktorej obsah je zo severnej strany tvorený stručným jednoriadkovým signujúco-datujúcim slovenským nápisom:
TRVALEC 2001
Nižšie je umiestnená po obvode obiehajúca, opakujúca sa goticko-ornamentálna výzdoba, inšpirovaná gotickou ornamentikou s architektúrou a jej prvkami. Ornament, situovaný vyššie, je odliaty uprostred štvorice plastických liniek. Jeho motívom je súbor špirálovito-zatočených stoniek s listami, ktoré sú od seba oddelené gotickým prvkom s vystupujúcou plastikou tvaru kosoštvorca, pripomínajúcou pyramídu, v jeho centre. Florálno-gotický ornament, rozliehajúci sa nižšie, pripomínajúci stĺpy a okná z gotickej architektúry, siaha takmer až po samotný úderový veniec. Jednotlivé časti ornamentu sú tiež dekorované horiacimi srdciami, nad ktorými nájdeme nápis, predstavujúci skratku Ježišovho mena IHS s krížikom nad písmenom H. Ostatné časti ornamentálnej výzdoby, konkrétne miesta v gotických oblúkoch, zdobia krížiky, ktorých stred je skrášlený rozkvitnutým kvetom so štyrmi lupeňmi. Základy vyššie uvedených gotických stĺpov sú zdobené rastlinným motívom a zrejme dvojicou kaplniek. Na severnej strane drieku zvona sa nachádza reliéf, zobrazujúci sv. Barboru, držiacu v ľavej ruke ratolesť martýrskej palmy a v pravej ruke kalich so žiariacou hostiou. Pri jej nohách, po ľavej strane reliéfu, je vyobrazená veža. Pod reliéfom je umiestnený sprievodný jednoriadkový slovenský nápis, s prosiacou tematikou, poukazujúci aj na meno svätca, ktorému je tento zvon zasvätený:
SV. BARBORKA, ORODUJ ZA NÁS!
Na náprotivnej strane drieku je daný trojriadkový slovenský nápis, poukazujúci na tri hlavné úlohy každého jedného zvona:
ŽIVÝCH VOLÁM, / MŔTVYCH OPLAKÁVAM, / HROMY ROZHÁŇAM!
Prechod k úderovému vencu je lemovaný trojicou združených plastických liniek. Dve plastické linky, tvoriace pomyselný lem prázdnej nápisovej pásky, zdobia takisto aj obvod úderového venca zvona. Zvon má padajúce srdce a je poháňaný elektrickým spôsobom, prostredníctvom lineárneho motora.
Prostredný zvon farského kostola, zasvätený sv. Floriánovi, je zavesený v prostrednom poli trojpoľovej drevenej zvonovej stolice. Má tanierovú korunu, spojenú so zalomeným oceľovým závesom. Krk zvona je dekorovaný nápisovou páskou, lemovanou dvojicou plastických liniek, ktorej obsah je z východnej strany tvorený jednoriadkovým signujúcim českým nápisom s datujúcim zakončením:
AD. HILLERA VDOVA A SYN, V BRNĚ, 1922.
Nižšie nájdeme dookola obiehajúci, opakujúci sa neo-gotický ornament, inšpirovaný gotickou ornamentikou a jej prvkami. Na západnej strane drieku zvona je umiestnený jednoriadkový slovenský nápis, poukazujúci na meno svätca, ktorému je tento zvon zasvätený:
SV. FLORIÁN.
Prechod k úderovému vencu je lemovaný trojicou združených plastických liniek. Dve plastické linky, tvoriace pomyselný lem prázdnej nápisovej pásky, zdobia taktiež aj obvod úderového venca zvona. Zvon má padajúce srdce a je poháňaný elektrickým spôsobom, prostredníctvom lineárneho motora.
Najmenší zvon veže farského kostola, zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi, visí v juhovýchodnom poli trojpoľovej drevenej zvonovej stolice. Má tanierovú korunu, spojenú s rovným oceľovým závesom. Krk zvona je olemovaný nápisovou páskou, ohraničenou dvojicou plastických liniek, ktorej obsah je zo severozápadnej strany tvorený jednoriadkovým signujúcim českým nápisom s datujúcim zakončením:
HILLER, BRNO, 1922.
Nižšie nájdeme dookola obiehajúci, opakujúci sa neo-gotický ornament, inšpirovaný gotickou ornamentikou a jej prvkami. Na juhovýchodnej strane drieku zvona je umiestnený jednoriadkový slovenský nápis, poukazujúci na meno svätca, ktorému je tento zvon zasvätený:
SV. MICHAL.
Prechod k úderovému vencu je lemovaný trojicou združených plastických liniek. Dve plastické linky, tvoriace pomyselný lem prázdnej nápisovej pásky, zdobia taktiež aj obvod úderového venca zvona. Zvon má lietajúce srdce a je poháňaný elektrickým spôsobom, prostredníctvom lineárneho motora.
Zdokumentoval a spracoval: Ľubomír Fusko
Asistencia: Barbora Zvrškovcová a Ján Marichel
Dokumentácia zvonov rímskokatolíckeho farského kostola sv. Barbory, panny a mučenice, v obci Sebedražie bola zrealizovaná dňa 8. mája v roku 2021, vďaka súhlasu a pomoci vdp. farára Mgr. Mariána Krajča.